C#

Aktualizacja: 19.05.2018

Zastosowanie

C# jest wysokopoziomowym, zorientowanym obiektowo językiem programowania ogólnego przeznaczenia, który jest odpowiedzią Microsoftu na Jave. C# jest ścisłe zintegrowany z platformą .NET, która jest zarówno frameworkiem jak i środowiskiem uruchomieniowym.

C# był stworzony i jest najczęściej stosowany do pisania aplikacji na systemy Windows. Ale odkąd .NET framework trafił na systemy Linux i Mac możliwe jest tworzenie natywnego oprogramowania w tym języku praktycznie na każdą platformę.

Ponadto, C# używany jest do tworzenie aplikacji webowych po stronie serwera za pomocą frameworka ASP.NET. Dzięki narzędziom takim jak Xamarin, możliwe jest tworzenie wieloplatformowych aplikacji mobilnych. Co więcej, C# wykorzystywany jest w popularnym silniku Unity, za pomocą, którego można tworzyć gry na PC, konsole, urządzenia mobilne czy strony internetowe, a nawet platformy VR (Virtual Reality).

Jest to zatem wieloplatformowy język programowania wykorzystywany w wielu dziedzinach.

C# napędza m.in. stronę StackOverflow czy gry takie jak Terraria, Magicka, Bastion.

Top 10 projektów na Github wykorzystujących C#

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu tworzone są projekty za pomocą C# oraz jak wygląda C# od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .cs.

1# shadowsocks-windows 24,267
2# CodeHub 15,862
3# corefx 14,281
4# PowerShell 10,616
5# Wox 9,958
6# roslyn 9,517
7# coreclr 9,504
8# Dapper 8,930
9# WaveFunctionCollapse 8,626
10# ShareX 8,136

Poziom skomplikowania

C# jest relatywnie łatwy do nauki. Dla osób, które miały kontakt z takimi językami jak Java, składnia będzie bardzo znajoma. Semantyka jest nieco przyjaźniejsza od tej w C++. Podobnie jak w Javie nie musimy też zarządzać pamięcią i proces tworzenia oprogramowania jest dużo szybszy. Jest także językiem silnie typowanym, co oznacza, że każda zmienna musi mieć zadeklarowany przechowywany typ danych, a program zwróci błąd i zapobiegnie kompilacji, jeżeli będzie się coś nie zgadzać, w przeciwieństwie do języka słabo typowanego, który nie wygeneruje błędu i zwróci nieprzewidywany wynik. Wadą tego rozwiązania jest tylko to, że musimy zadeklarować więcej informacji dla programu, ale dzięki temu jest bardziej jednoznaczny i łatwiej wychwycić błędy.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 04.07.2018

Według TIOBE index, język C# jest na 5 pozycji pod względem popularności utrzymując pozycję sprzed roku.
Według rankingu Spectrum również jest na 5 pozycji, a rok temu był na miejscu 6.

Na Stack Overflow jest 3 najczęściej tagowanym językiem z 1,222,756 zapytaniami.

Na Github zajmuje 8 pozycję z liczbą 183,551 projektów, z których 312 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 4 co do wielkości społeczność z liczbą 823 grup, w skład których wchodzi 398,478 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 30 grup, w skład których wchodzi 25,936 członków.

Duża popularność silnika Unity (który może się pochwalić tym, że 34% najpopularniejszych gier mobilnych powstało w tym silniku) wpływa także pozytywnie na rozgłos C#.

Przyszłość języka

C# jest cały czas rozwijany przez Microsoft, który nie zamierza kończyć dla niego wsparcia. Jego ostatnia wersja została wydana . Silnik Unity nadal jest rozwijany i ulepszany, więc jest to dobry wybór dla osób zainteresowanych tworzeniem gier. Dodatkowym plusem jest to, że umożliwia pisanie oprogramowania na platformy VR (Virtual Reality), a ta technologia staję się coraz bardziej popularna. Na stronie Unity można zobaczyć szacowane dane, które mówią, że 90% gier VR na Samsung Gear, a 53% na Oculus Rift zostało stworzonych w Unity.

Najlepsze książki do nauki C#

od wydawnictwa Helion: