Go

Aktualizacja: 25.01.2023

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

Go to relatywnie nowy, statycznie typowany język programowania od Google. Go został zaprojektowany tak, by umożliwić wysokowydajne i łatwe programowanie współbieżne.

W przypadku mikrousług wąskim gardłem nie jest moc obliczeniowa, a przepustowość i komunikacja między komponentami. W Go zarządzanie komunikacją wbudowane jest w sam język, co powoduje, że tego typu projekty znacznie łatwiej jest skalować.

Dzięki tym zaletom doskonale nadaję się do tworzenia aplikacji natywnych w chmurze (native cloud application (NCA)), mikroserwisów czy systemów rozproszonych (ang. distributed systems).

Zaletą Go jest również szybka kompilacja, która zazwyczaj daję nam gotową do uruchomienia binarkę, więc deployowanie aplikacji czy pisanie skryptów w Go jest naprawdę proste i szybkie.

Go jest wykorzystywany przez wiele dużych firm m.in.:

Większą listę aplikacji i firm wykorzystujących Go można zobaczyć tu Go - Aplikacje

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Go

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Go oraz jak wygląda Go od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .go.

1# go 116,819
2# awesome-go 114,444
3# kubernetes 104,276
4# frp 75,630
5# gin 73,485
6# hugo 70,726
7# moby 67,160
8# syncthing 57,319
9# fzf 56,617
10# caddy 51,498

Poziom skomplikowania

Go posiada wiele zautomatyzowanych rozwiązań, które w innych językach muszą zostać zaprogramowane ręcznie przez twórcę.

Go łączy w sobie łatwość pisania aplikacji charakterystyczną dla języków dynamicznych (np. Python), jak również wydajność języków kompilowanych (np. C, C++). Go w przeciwieństwie do np. Pythona ma typowanie statyczne, które w przypadku projektów zawierających tysiące linii kodu ma duże znaczenie dla czytelności i dalszego utrzymania projektu.

Jak większość wysokopoziomowych języków jest memory safe i posiada garbage colector, więc nie trzeba się martwić zarządzaniem pamięcią.

Język Go jednak nieco różni się od innych języków obiektowych:

Jak widać, nie ma w nim wielu aspektów programowania obiektowego, co dla niektórych może się wydawać minusem, jednak pod względem nauki jest to na pewno uproszczenie.

Go jest idiomatyczny, tzn. często jest tylko jeden sposób na wykonanie danej rzeczy, co może być zarówno plusem, jak i minusem. Go ma także wbudowanych wiele mechanizmów, które wymuszają na programistach stosowanie się do dobrych praktyk. Jest to na pewno plusem dla początkujących, bo trudniej sobie strzelić w stopę. Dzięki takim rozwiązaniom czytelność i porządek w kodzie przestają zależeć od kultury programisty, a przesuwają się w stronę zasad konstrukcji języka.

Dzięki tzw. gorutynom (ang. goroutines) i kanałom wbudowanym w Go, programowanie współbieżne jest dużo prostsze.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 30.12.2023

Według TIOBE index, język Go jest na 11 pozycji pod względem popularności. W ubiegłym roku był na pozycji 12.

Na Stack Overflow jest 13 najczęściej tagowanym językiem z 72,071 zapytaniami.

Na Github zajmuje 9 pozycję z liczbą 363,997 projektów, z których 2,848 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 7 co do wielkości społeczność z liczbą 237 grup, w skład których wchodzi 194,244 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 5 grup, w skład których wchodzi 2,597 członków.

Przyszłość języka

Popularność Go w ostatnich latach cały czas rośnie, a fakt, że został stworzony i jest rozwijany przez pracowników Google dobrze mu wróży. Jego ostatnia wersja 1.21.5 została wydana 5 grudnia 2023. Wydaje się, że to dobry kandydat do nauki na najbliższe lata.

Inne kursy video na UdemyZobacz inne kursy video na Udemy

Najlepsze książki do nauki Go

od wydawnictwa Helion:

Zobacz inne książki w kategorii Go