Go

Aktualizacja: 08.09.2019

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

Go to relatywnie nowy, statycznie typowany język programowania od Google. Go został zaprojektowany tak, by umożliwić wysokowydajne i łatwe programowanie współbieżne.

W przypadku mikrousług wąskim gardłem nie jest moc obliczeniowa, a przepustowość i komunikacja między komponentami. W Go zarządzanie komunikacją wbudowane jest w sam język, co powoduje, że tego typu projekty znacznie łatwiej jest skalować.

Dzięki tym zaletom doskonale nadaję się do tworzenia aplikacji natywnych w chmurze (native cloud application (NCA)), mikroserwisów czy systemów rozproszonych (ang. distributed systems).

Zaletą Go jest również szybka kompilacja, która zazwyczaj daję nam gotową do uruchomienia binarkę, więc deployowanie aplikacji czy pisanie skryptów w Go jest naprawdę proste i szybkie.

Go jest wykorzystywany przez wiele dużych firm m.in.:

Większą listę aplikacji i firm wykorzystujących Go można zobaczyć tu Go - Aplikacje

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Go

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Go oraz jak wygląda Go od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .go.

1# go 65,522
2# kubernetes 59,722
3# moby 55,421
4# awesome-go 49,297
5# lantern 46,316
6# hugo 39,239
7# build-web-application-with-golang 32,746
8# gin 32,692
9# gogs 32,232
10# frp 29,282

Poziom skomplikowania

Go posiada wiele zautomatyzowanych rozwiązań, które w innych językach muszą zostać zaprogramowane ręcznie przez twórcę.

Go łączy w sobie łatwość pisania aplikacji charakterystyczną dla języków dynamicznych (np. Python), jak również wydajność języków kompilowanych (np. C, C++). Go w przeciwieństwie do np. Pythona ma typowanie statyczne, które w przypadku projektów zawierających tysiące linii kodu ma duże znaczenie dla czytelności i dalszego utrzymania projektu.

Jak większość wysokopoziomowych języków jest memory safe i posiada garbage colector, więc nie trzeba się martwić zarządzaniem pamięcią.

Język Go jednak nieco różni się od innych języków obiektowych:

Jak widać, nie ma w nim wielu aspektów programowania obiektowego, co dla niektórych może się wydawać minusem, jednak pod względem nauki jest to na pewno uproszczenie.

Go jest idiomatyczny, tzn. często jest tylko jeden sposób na wykonanie danej rzeczy, co może być zarówno plusem, jak i minusem. Go ma także wbudowanych wiele mechanizmów, które wymuszają na programistach stosowanie się do dobrych praktyk. Jest to na pewno plusem dla początkujących, bo trudniej sobie strzelić w stopę. Dzięki takim rozwiązaniom czytelność i porządek w kodzie przestają zależeć od kultury programisty, a przesuwają się w stronę zasad konstrukcji języka.

Dzięki tzw. gorutynom (ang. goroutines) i kanałom wbudowanym w Go, programowanie współbieżne jest dużo prostsze.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 07.11.2019

Według TIOBE index, język Go jest na 20 pozycji pod względem popularności. W ubiegłym roku był na pozycji 10.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 13 pozycji, a rok temu był na miejscu 9.

Na Stack Overflow jest 12 najczęściej tagowanym językiem z 41,616 zapytaniami.

Na Github zajmuje 9 pozycję z liczbą 150,771 projektów, z których 1,289 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 9 co do wielkości społeczność z liczbą 324 grup, w skład których wchodzi 177,665 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 10 grup, w skład których wchodzi 6,943 członków.

Zobacz wizualizację wszystkich statystyk z ostatnich lat i porównaj różne języki.

Przyszłość języka

Popularność Go w ostatnich latach cały czas rośnie, a stoi za tym przede wszystkim rozwój internetu oraz zapotrzebowania na rozwiązania do obsługi komunikacji sieciowej. Język ten jest stale rozwijany, a jego ostatnia wersja 1.13.3 została wydana 17 października 2019. Równie dobrze wróży temu językowi fakt, że został stworzony i jest rozwijany przez pracowników Google. Go to dobry kandydat do nauki na najbliższe lata.

Najlepsze kursy video do nauki Go

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki Go

od wydawnictwa Helion: