Strona tego języka nie jest kompletna i jest w trakcie budowy

Go

Aktualizacja: 12.03.2019

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

Go to relatywnie nowy, statycznie typowany język programowania od Google. Go został zaprojektowany tak, by umożliwić wysokowydajne i łatwe programowanie współbieżne.

W przypadku mikrousług wąskim gardłem nie jest moc obliczeniowa, a przepustowość i komunikacja między komponentami. W Go zarządzanie komunikacją wbudowane jest w sam język, co powoduje, że tego typu projekty znacznie łatwiej jest skalować.

Dzięki tym zaletom doskonale nadaję się do tworzenia aplikacji natywnych w chmurze (native cloud application (NCA)), mikroserwisów czy systemów rozproszonych (ang. distributed systems).

Zaletą Go jest również szybka kompilacja, która zazwyczaj daję nam gotową do uruchomienia binarkę, więc deployowanie aplikacji czy pisanie skryptów w Go jest naprawdę proste i szybkie.

Go jest wykorzystywany przez wiele dużych firm m.in.:

Większą listę aplikacji i firm wykorzystujących Go można zobaczyć tu Go - Aplikacje

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Go

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Go oraz jak wygląda Go od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .go.

1# go 56,089
2# moby 52,870
3# kubernetes 50,929
4# awesome-go 42,344
5# lantern 41,248
6# hugo 34,168
7# gogs 29,852
8# build-web-application-with-golang 29,104
9# gin 25,950
10# syncthing 25,287

Poziom skomplikowania

Go posiada wiele zautomatyzowanych rozwiązań, które w innych językach muszą zostać zaprogramowane ręcznie przez twórcę.

Go łączy w sobie łatwość pisania aplikacji charakterystyczną dla języków dynamicznych (np. Python), jak również wydajność języków kompilowanych (np. C, C++). Go w przeciwieństwie do np. Pythona ma typowanie statyczne, które w przypadku projektów zawierających tysiące linii kodu ma duże znaczenie dla czytelności i dalszego utrzymania projektu.

Jak większość wysokopoziomowych języków jest memory safe i posiada garbage colector, więc nie trzeba się martwić zarządzaniem pamięcią.

Język Go jednak nieco różni się od innych języków obiektowych:

Jak widać, nie ma w nim wielu aspektów programowania obiektowego, co dla niektórych może się wydawać minusem, jednak pod względem nauki jest to na pewno uproszczenie.

Go jest idiomatyczny, tzn. często jest tylko jeden sposób na wykonanie danej rzeczy, co może być zarówno plusem, jak i minusem. Go ma także wbudowanych wiele mechanizmów, które wymuszają na programistach stosowanie się do dobrych praktyk. Jest to na pewno plusem dla początkujących, bo trudniej sobie strzelić w stopę. Dzięki takim rozwiązaniom czytelność i porządek w kodzie przestają zależeć od kultury programisty, a przesuwają się w stronę zasad konstrukcji języka.

Dzięki tzw. gorutynom (ang. goroutines) i kanałom wbudowanych w Go, programowanie współbieżne jest dużo prostsze.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 10.04.2019

Według TIOBE index, język Go jest na 18 pozycji pod względem popularności. W ubiegłym roku był na pozycji 19.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 9 pozycji, tak samo jak w ubiegłym roku roku.

Na Stack Overflow jest 12 najczęściej tagowanym językiem z 37,259 zapytaniami.

Na Github zajmuje 9 pozycję z liczbą 127,786 projektów, z których 1,062 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 9 co do wielkości społeczność z liczbą 315 grup, w skład których wchodzi 155,955 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 8 grup, w skład których wchodzi 5,656 członków.

Przyszłość języka

Popularność Go w ostatnich latach cały czas rośnie, a stoi za tym przede wszystkim rozwój internetu oraz zapotrzebowania na rozwiązania do obsługi komunikacji sieciowej. Język ten jest stale rozwijany, a jego ostatnia wersja 1.12.1 została wydana 14 marca 2019. Równie dobrze wróży temu językowi fakt, że został stworzony i jest rozwijany przez pracowników Google. Go to dobry kandydat do nauki na najbliższe lata.

Najlepsze kursy video do nauki Go

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki Go

od wydawnictwa Helion: