Groovy

Aktualizacja: 08.09.2019

Zobacz polecane:

Kursy

Zastosowanie

Groovy to obiektowy język programowania na platformę Javy - podobnie jak Kotlin, Scala i inne języki JVM-owe, kompiluje się do kodu bajtowego Javy. Znaczy to mniej więcej tyle, że uruchamiamy go w tym samym środowisku co Javę.

Groovy wspiera typowanie dynamiczne jak i statyczne, dlatego może być używany też jako język skryptowy. Posiada wiele użytecznych funkcji, które usprawniają pracę programisty i sprawiają, że kod jest bardziej zwięzły i czytelny.

Tak jak inne języki JVM-owe, Groovy może być używany zamiennie z Javą oraz wykorzystywać jej biblioteki. Wiele narzędzi wspiera Groviego ze względu na jego zalety i też na nich jego zastosowanie w ostatnich latach się skupia. Groovy jest też często wykorzystywany do automatyzacji pracy w postaci skryptów.

Groovy jest już coraz rzadziej używany do pisania pełnoprawnych aplikacji, ze względu na pojawienia się nowych języków na JVM takich jak Kotlin i Scala.

Najpopularniejsze narzędzia, które wykorzystują Grooviego to:

Kiedyś były popularne:

Można więc powiedzieć, że obecnie Grooviego najczęściej wykorzystuje się do:

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Groovy

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Groovy oraz jak wygląda Groovy od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .groovy.

1# gradle 11,368
2# rundeck 4,088
3# pipeline-examples 3,557
4# gradle_plugin_android_aspectjx 3,194
5# gradle-versions-plugin 2,629
6# shadow 2,332
7# asgard 2,225
8# bintray-release 1,861
9# SmartThingsPublic 1,852
10# sdk-manager-plugin 1,428

Poziom skomplikowania

Groovy w porównaniu do Javy oferuję dużo bardziej zwięzłą i czytelniejszą składnię, która jest łatwa do nauki. To dlatego jest często wykorzystywany do pisania skryptów lub testów.

Groovy posiada wszystkie funkcję wysokopoziomowego języka m.in. nie musimy się martwić zarządzaniem pamięcią.

Ogólnie Groovy jest językiem relatywnie łatwym do nauki, szczególnie dla osoby, która jest już zaznajomiona z Javą - wtedy przejście jest naprawdę płynne.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 14.01.2021

Według TIOBE index, język Groovy jest na 10 pozycji pod względem popularności. W ubiegłym roku był na pozycji 23.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 14 pozycji, a rok temu był na miejscu N/A.

Na Stack Overflow jest 14 najczęściej tagowanym językiem z 26,308 zapytaniami.

Na Github zajmuje 15 pozycję z liczbą 13,764 projektów, z których 20 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 14 co do wielkości społeczność z liczbą 51 grup, w skład których wchodzi 32,733 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 2 grup, w skład których wchodzi 807 członków.

Przyszłość języka

Groovy stracił nieco na swojej popularności, głównie ze względu na pojawienia się Kotlina i Scali. Najbliższe lata raczej nie zapowiadają się dla niego obiecująco, mimo to jest stale rozwijany. Jego ostatnia wersja 3.0.7 została wydana 30 November 2020.

Najlepsze kursy video do nauki Groovy

na platformie Udemy:

Ładowanie...
* Po przejściu do danego kursu zobaczysz cenę w PLN
Zobacz inne kursy video na Udemy