Groovy

Aktualizacja: 22.10.2022

Zobacz polecane:

Kursy

Zastosowanie

Groovy to obiektowy język programowania na platformę Javy - podobnie jak Kotlin, Scala i inne języki JVM-owe, kompiluje się do kodu bajtowego Javy. Znaczy to mniej więcej tyle, że uruchamiamy go w tym samym środowisku co Javę.

Groovy wspiera typowanie dynamiczne jak i statyczne, dlatego może być używany też jako język skryptowy. Posiada wiele użytecznych funkcji, które usprawniają pracę programisty i sprawiają, że kod jest bardziej zwięzły i czytelny.

Tak jak inne języki JVM-owe, Groovy może być używany zamiennie z Javą oraz wykorzystywać jej biblioteki. Wiele narzędzi wspiera Groviego ze względu na jego zalety i też na nich jego zastosowanie w ostatnich latach się skupia. Groovy jest też często wykorzystywany do automatyzacji pracy w postaci skryptów.

Groovy jest już coraz rzadziej używany do pisania pełnoprawnych aplikacji, ze względu na pojawienia się nowych języków na JVM takich jak Kotlin i Scala.

Najpopularniejsze narzędzia, które wykorzystują Grooviego to:

Kiedyś były popularne:

Można więc powiedzieć, że obecnie Grooviego najczęściej wykorzystuje się do:

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Groovy

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Groovy oraz jak wygląda Groovy od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .groovy.

1# gradle 14,619
2# devops-resources 6,900
3# rundeck 4,928
4# pipeline-examples 4,051
5# gradle_plugin_android_aspectjx 3,838
6# shadow 3,250
7# fat-aar-android 2,770
8# SmartThingsPublic 2,477
9# asgard 2,238
10# nextflow 2,023

Poziom skomplikowania

Groovy w porównaniu do Javy oferuję dużo bardziej zwięzłą i czytelniejszą składnię, która jest łatwa do nauki. To dlatego jest często wykorzystywany do pisania skryptów lub testów.

Groovy posiada wszystkie funkcję wysokopoziomowego języka m.in. nie musimy się martwić zarządzaniem pamięcią.

Ogólnie Groovy jest językiem relatywnie łatwym do nauki, szczególnie dla osoby, która jest już zaznajomiona z Javą - wtedy przejście jest naprawdę płynne.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 30.04.2023

Według TIOBE index, język Groovy jest na 44 pozycji pod względem popularności.

Na Stack Overflow jest 15 najczęściej tagowanym językiem z 29,634 zapytaniami.

Na Github zajmuje 15 pozycję z liczbą 15,935 projektów, z których 21 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 14 co do wielkości społeczność z liczbą 44 grup, w skład których wchodzi 40,852 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 1 grup, w skład których wchodzi 801 członków.

Przyszłość języka

Groovy stracił nieco na swojej popularności, głównie ze względu na pojawienia się Kotlina i Scali. Najbliższe lata raczej nie zapowiadają się dla niego obiecująco, mimo to jest stale rozwijany. Jego ostatnia wersja 4.0.5 została wydana 6 września 2022.

Inne kursy video na UdemyZobacz inne kursy video na Udemy