JavaScript

Aktualizacja: 30.08.2018

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Przy tworzeniu stron internetowych, oprócz samego języka Javascript, niezbędne jest zrozumienie kodu HTML oraz podstaw CSS-a.

Zastosowanie

JavaScript to dynamicznie typowany język wysokiego poziomu. Najczęściej jest używany przy tworzeniu stron WWW, zapewniając interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych. Takie wykorzystanie języka JavaScript ułatwia zastosowanie biblioteki, takiej jak jQuery. Warto przy tym zauważyć, że używanie biblioteki nie powinno zastępować sensownej znajomości samego języka.

Dzięki platformom, takim jak Electron.js czy nw.js, możliwe jest tworzenie pełnoprawnych, wieloplatformowych aplikacji/gier przy użyciu wyłącznie technologii sieciowych (HTML, CSS, JS…) dzięki połączeniu platformy Node.js oraz silnika przeglądarki Chromium.

JavaScript można używać również po stronie serwera (backend) dzięki Node.js

Top 10 projektów na Github wykorzystujących JavaScript

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język JavaScript oraz jak wygląda JavaScript od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .js.

1# freeCodeCamp 296,804
2# vue 123,938
3# react 119,007
4# d3 81,441
5# javascript 80,198
6# react-native 72,525
7# create-react-app 61,501
8# angular.js 59,338
9# Font-Awesome 58,344
10# node 56,933

Poziom skomplikowania

JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania, zwłaszcza, że jest to język wysokiego poziomu, a do pisania kodu wystarczy tylko notatnik oraz przeglądarka - nie ma potrzeby kompilowania kodu. Problematyczne dla początkujących może być jednak fakt, że ten sam kod może działać inaczej w różnych przeglądarkach. Te różnice na szczęście powoli zanikają wraz z rozwojem przeglądarek oraz dzięki dynamicznemu procesowi standaryzacji.

Język JavaScript jest językiem jednowątkowym, co w uproszczeniu oznacza tyle, że naraz może być wykonywana tylko jedna operacja. W przypadku większych aplikacji może stanowić to problem, gdyż kolejne operacje będą blokowane przez pozostałe. Stąd powstała potrzeba wprowadzenia do języka asynchroniczności , a zatem – w dużym skrócie – możliwości wykonywania operacji “w tle”, bez potrzeby czekania na ich wynik. To umożliwiło wypracowanie takich technik, jak Ajax (nieblokująca komunikacja z serwerem w celu pobrania dodatkowych danych), niemniej wprowadziło całą nową klasę problemów związanych z faktem, że zaburzona została kolejność wykonywania kodu (nie wiadomo bowiem, kiedy operacje asynchroniczne zwrócą swój wynik).

Debugowanie JavaScriptu nie jest jakoś specjalnie trudne. Tym bardziej, że przeglądarki mają wbudowane narzędzia dla programistów, które pomagają rozwiązać większość problemów bez używania internetu czy dokumentacji. Jest to podstawowa umiejętność, którą należy poznać na samym początku. Smutne jest to, że spora część kursów kompletnie omija ten aspekt.

Im większa aplikacja, tym trudniej jest ją poprawnie utrzymać. Pomogą w tym podzielenie kodu na moduły, stosowanie odpowiednich wzorców projektowych oraz trzymanie się dobrych praktyk.

Podsumowując, nauka języka JavaScript jest dość łatwa, jednak pełne opanowanie tego języka jest już wymagające.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 05.01.2019

Według TIOBE index, język JavaScript jest na 6 pozycji pod względem popularności utrzymując pozycję sprzed roku.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 8 pozycji, a rok temu był na miejscu 7.

Na Stack Overflow jest 1 najczęściej tagowanym językiem z 1,738,482 zapytaniami.

Na Github zajmuje 1 pozycję z liczbą 1,090,779 projektów, z których 4,297 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 1 co do wielkości społeczność z liczbą 5,678 grup, w skład których wchodzi 3,818,842 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 125 grup, w skład których wchodzi 70,819 członków.

Przyszłość języka

JavaScript to “must know” jeśli chodzi o programowanie webowe i w najbliższym czasie to się nie zmieni. Jest to bardzo dynamicznie rozwijający się język programowania, szczególnie ze względu na co chwilę pojawiające się nowe biblioteki i frameworki poszerzające jego możliwości i zastosowanie. Ciężko za nim nadążyć. 2 lata w przypadku JavaScript to wieki. Jego ostatnia wersja ECMAScript 2018 została wydana w czerwcu 2018. JavaScript to uniwersalny wybór i często jest nawet w stacku technologicznym backendowca.

Najlepsze kursy video do nauki JavaScript

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki JavaScript

od wydawnictwa Helion: