JavaScript

Aktualizacja: 19.05.2018

Przy tworzeniu stron internetowych, oprócz samego języka Javascript, niezbędne jest zrozumienie kodu HTML oraz podstaw CSS-a.

Zastosowanie

JavaScript to dynamicznie typowany język wysokiego poziomu. Najczęściej jest używany przy tworzeniu stron WWW, zapewniając interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych. Takie wykorzystanie języka JavaScript ułatwia zastosowanie biblioteki, takiej jak jQuery. Warto przy tym zauważyć, że używanie biblioteki nie powinno zastępować sensownej znajomości samego języka.

Dzięki platformom, takim jak Electron.js czy nw.js, możliwe jest tworzenie pełnoprawnych, wieloplatformowych aplikacji/gier przy użyciu wyłącznie technologii sieciowych (HTML, CSS, JS…) dzięki połączeniu platformy Node.js oraz silnika przeglądarki Chromium.

JavaScript można używać również po stronie serwera (backend) dzięki Node.js

Top 10 projektów na Github wykorzystujących JavaScript

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu tworzone są projekty za pomocą JavaScript oraz jak wygląda JavaScript od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .js.

1# freeCodeCamp 292,602
2# bootstrap 125,803
3# vue 106,211
4# react 105,472
5# d3 77,017
6# javascript 72,917
7# react-native 65,971
8# angular.js 58,758
9# Font-Awesome 56,837
10# create-react-app 51,608

Poziom skomplikowania

JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania, zwłaszcza, że jest to język wysokiego poziomu, a do pisania kodu wystarczy tylko notatnik oraz przeglądarka - nie ma potrzeby kompilowania kodu. Problematyczne dla początkujących może być jednak fakt, że ten sam kod może działać inaczej w różnych przeglądarkach. Te różnice na szczęście powoli zanikają wraz z rozwojem przeglądarek oraz dzięki dynamicznemu procesowi standaryzacji.

Język JavaScript jest językiem jednowątkowym, co w uproszczeniu oznacza tyle, że naraz może być wykonywana tylko jedna operacja. W przypadku większych aplikacji może stanowić to problem, gdyż kolejne operacje będą blokowane przez pozostałe. Stąd powstała potrzeba wprowadzenia do języka asynchroniczności , a zatem – w dużym skrócie – możliwości wykonywania operacji “w tle”, bez potrzeby czekania na ich wynik. To umożliwiło wypracowanie takich technik, jak Ajax (nieblokująca komunikacja z serwerem w celu pobrania dodatkowych danych), niemniej wprowadziło całą nową klasę problemów związanych z faktem, że zaburzona została kolejność wykonywania kodu (nie wiadomo bowiem, kiedy operacje asynchroniczne zwrócą swój wynik).

Debugowanie JavaScriptu nie jest jakoś specjalnie trudne. Tym bardziej, że przeglądarki mają wbudowane narzędzia dla programistów, które pomagają rozwiązać większość problemów bez używania internetu czy dokumentacji. Jest to podstawowa umiejętność, którą należy poznać na samym początku. Smutne jest to, że spora część kursów kompletnie omija ten aspekt.

Im większa aplikacja, tym trudniej jest ją poprawnie utrzymać. Pomogą w tym podzielenie kodu na moduły, stosowanie odpowiednich wzorców projektowych oraz trzymanie się dobrych praktyk.

Podsumowując, nauka języka JavaScript jest dość łatwa, jednak pełne opanowanie tego języka jest już wymagające.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 04.07.2018

Według TIOBE index, język JavaScript jest na 8 pozycji pod względem popularności . W ubiegłym roku był na pozycji 7.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 7 pozycji, a rok temu był na miejscu 8.

Na Stack Overflow jest najczęściej tagowanym językiem z 1,642,715 zapytaniami.

Na Github zajmuje 1 pozycję z liczbą 972,995 projektów, z których 3,892 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 2 co do wielkości społeczność z liczbą 5,468 grup, w skład których wchodzi 3,560,966 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 112 grup, w skład których wchodzi 61,798 członków.

Przyszłość języka

JavaScript to “must know” jeśli chodzi o programowanie webowe i w najbliższym czasie to się nie zmieni. Jest to bardzo dynamicznie rozwijający się język programowania, szczególnie ze względu na co chwilę pojawiające się nowe biblioteki i frameworki poszerzające jego możliwości i zastosowanie. Ciężko za nim nadążyć. 2 lata w przypadku JavaScript to wieki. Jego ostatnia wersja została wydana . JavaScript to uniwersalny wybór i często jest nawet w stacku technologicznym backendowca.

Najlepsze książki do nauki JavaScript

od wydawnictwa Helion:

Oraz cała seria

JQuery

O OOP i wzorcach projektowych