Aby efektywnie używać Jeykll i dowolnie modyfikować swojego bloga warto znać HTML i CSS
Jekyll jest to narzędzie napisane w języku Ruby (nie musimy znać Rubiego), które pozwala generować statyczne strony na podstawie plików-szablonów na które składają się:
Jekyll rozwiązuję problem wielu podobnych statycznych stron - gdy chcemy wprowadzić zmianę musimy zrobić to manualnie na każdej z nich. Pisząc w Jekyllu tworzymy szablon raz i możemy go wykorzystywać na innych stronach nieskończoną ilość razy.
Można o nim myśleć jak o opartym na plikach CMS (System zarządzania treścią). Nie potrzebujemy żadnej bazy danych.
Jekyll sparsuje otrzymane pliki i wyrzuci nam całą strukturę statycznych plików, które są gotowe na wrzucenie na serwer. Jest to nieco odmienne podejście do tworzenia stron. Tu całość generujemy u siebie na komputerze, a na serwerze trzymamy gotowe, statyczne pliki.
Warto wspomnieć, że wspiera go GitHub Pages - serwis Githuba pozwalający na darmowe hostowanie twojej strony/bloga. Na GH Pages twój projekt w Jekyllu zostanie automatycznie wykryty i zbuildowany, więc wystarczy, że wrzucisz pliki źródłowe Jekylla i włączysz GH Pages.
Zarówno ta strona jak i Mój blog są oparte na Jekyllu. Napisałem również wpis oraz kilka kolejnych (zobacz tag Jekyll), które pomogą Ci ruszyć z własnym blogiem.