Kotlin

Aktualizacja: 08.09.2019

Zobacz polecane:

Kursy

Zastosowanie

Kotlin to wieloplatformowy, statycznie typowany język programowania działający na maszynie wirtualnej Javy, który jest głównie rozwijany przez programistów JetBrains - m.in. twórców popularnych IDE jak InteliJ.

Kotlin jest zaprojektowany z myślą o pełnej interoperacyjności z językami działającymi na maszynie wirtualnej Javy. Dzięki temu jest w pełni kompatybilny z Javą, bo tak naprawdę jest kompilowany do Javy. Można więc powiedzieć, że jest to swojego rodzaju nakładka na Javę, która oferuje znacznie bardziej zwięzły kod i funkcjonalności, które w Javie nie występują, jednocześnie pozostając pod spodem zwykła Javą. Czyli jest to po prostu nowy lepszy sposób na pisanie Javy.

Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że migracja z Javy na Kotlin jest relatywnie prosta, nawet istnieje opcja w InteliJ IDE, aby przekonwertować klasę Javy na Kotlin automatycznie.

Dzięki swoim zaletom język Kotlin stał się oficjalnym językiem programowania dla platformy Android.

Najpopularniejsze marki, które korzystają z Kotlina to:

Zobacz też: Opis Kotlina na oficjalnej stronie Androida

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Kotlin

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Kotlin oraz jak wygląda Kotlin od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .kt lub .kts.

1# architecture-samples 34,714
2# kotlin 29,600
3# shadowsocks-android 27,306
4# leakcanary 23,882
5# iosched 19,236
6# profile-summary-for-github 18,926
7# p3c 18,924
8# material-dialogs 16,799
9# anko 15,321
10# architecture-components-samples 15,079

Poziom skomplikowania

Kotlin wprowadza wiele udogodnień i w porównaniu do Javy jest dużo bardziej przejrzystym językiem, ale może się okazać nieco trudniejszy od Javy. Kotlin wiele “domyśla się” i robi za nas, co oczywiście jest dobrą rzeczą, gdy już opanujemy język, ale podczas nauki niektóre rzeczy mogą nie być takie łatwe do zrozumienia. W Javie mamy wszystko czarno na białym co w konsekwencji skutkuje jej rozwlekłością, ale i mniejszą złożonością.

Dlatego warto znać Javę przed Kotlinem - jest to najlepsza droga. Wtedy przejście na Kotlin jest bardzo płynne, relatywnie łatwe i co najważniejsze - wiemy jak to wszystko działa pod spodem, więc nie jest to dla nas żadną magią. Jest to dobra ścieżka nauki, ale nie stoi nic na przeszkodzie, żeby zacząć od razu od Kotlina.

Z drugiej strony w Kotlinie mamy wbudowane null safety, więc napotkamy na mniej ciężkich problemów związanych z NullPointerException, i kilka innych udogodnień, których z pewnością będzie nam brakowało w Javie.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 07.11.2019

Według TIOBE index, język Kotlin jest na 35 pozycji pod względem popularności.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 11 pozycji, a rok temu był na miejscu N/A.

Na Stack Overflow jest 13 najczęściej tagowanym językiem z 30,310 zapytaniami.

Na Github zajmuje 13 pozycję z liczbą 37,271 projektów, z których 163 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 11 co do wielkości społeczność z liczbą 261 grup, w skład których wchodzi 121,777 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 6 grup, w skład których wchodzi 4,354 członków.

Zobacz wizualizację wszystkich statystyk z ostatnich lat i porównaj różne języki.

Przyszłość języka

Kotlin zyskuje na popularności cały czas. Rok 2018 dla Kotlina był bardzo dobrym rokiem - jego popularność wśród języków na JVM wzrosła z 11.4% w 2017 roku do 28.8%. To, że zostanie z nami na dłuży czas, jest niemal pewne - choćby ze względu na to, że stał się oficjalnym językiem systemu Android. Za Kotlinem stoi solida firma JetBrains, co również dobrze wróży temu językowi. Kotlin cały czas prężnie się rozwija, a jego ostatnia wersja 1.3.50 została wydana 22 sierpnia 2019.

Najlepsze kursy video do nauki Kotlin

na platformie Udemy:

Ładowanie...