PHP

Aktualizacja: 30.08.2018

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

PHP jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym w projektowaniu stron, ale także do ogólnych zastosowań. Wykonywany jest po stronie serwera co oznacza, że jest niewidoczny dla użytkowników. Pozwala na m.in. dynamiczne generowanie strony, tworzenie i modyfikowanie plików na serwerze, ograniczanie dostępu do danych podstron na twojej stronie, szyfrowanie danych czy stosowanie ciasteczek. Kod PHP może być przeplatany z kodem HTML, jednak nie jest to dobra praktyka. Najprostszym przykładem jego wykorzystania jest obsługa formularzy na stronach internetowych. PHP pozwala także na obsługę baz danych co wymaga znajomości SQL – strukturalnego języka zapytań, który służy między innymi do tworzenia i modyfikowania baz danych, a także do wprowadzania i pobierania danych z baz danych.

PHP jest określany jako wolny język. Jednak PHP7 wprowadziło zmiany, które polepszyły jego wydajność. Ponadto, Facebook zainwestował w rozwój PHP, umożliwiając przyspieszenie działania nawet do 6 razy dzięki HipHop Virtual Machine (HHVM) – jest to projekt open-source, który bazuje na kompilatorze JIT (Just-in-time). Kod PHP jest przetwarzany do kodu maszynowego, co znacznie przyspiesza jego działanie.

W PHP tworzone są najczęściej systemy zarządzania treścią, systemy forów dyskusyjnych, aplikacje pocztowe oraz klienty baz danych. Popularne strony/firmy, które wykorzystują PHP to WordPress, Wikipedia, Facebook, Flicker, WhatsApp, Tesla czy IBM.

Top 10 projektów na Github wykorzystujących PHP

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język PHP oraz jak wygląda PHP od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .php.

1# laravel 48,228
2# symfony 19,468
3# Faker 18,894
4# composer 17,779
5# CodeIgniter 16,851
6# DesignPatternsPHP 16,480
7# SecLists 15,946
8# framework 15,489
9# guzzle 15,136
10# monolog 13,164

Poziom skomplikowania

PHP jest łatwy do rozpoczęcia nauki. Jest to dynamiczny język programowania więc jest całkiem elastyczny jeśli chodzi o pisanie kodu oraz nie jest silnie typowany tzn można zmieniać typ danych podczas wykonywania programu. Składnia PHP jest relatywnie prosta, lecz niektórzy uważają, że jest to brzydki język. Ostatnia wersja (PHP7) naprawiła wiele niespójności i błędów, więc jest bardziej przyjazna dla początkujących.

PHP wraz ze wzrostem aplikacji może być trudniejszy do utrzymania i namierzania błędów, jako, że jest to dynamiczny język. Jednak jeśli nauczymy się jak prowadzić porządek w kodzie i pisać testy to utrzymanie spójnego kodu stanie się łatwiejsze.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 05.01.2019

Jest to najpopularniejszy język, jeśli chodzi o strony internetowe. 80% z 10 milionów najpopularniejszych stron używa właśnie PHP.

Według TIOBE index, język PHP jest na 8 pozycji pod względem popularności . W ubiegłym roku był na pozycji 9.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 6 pozycji, a rok temu był na miejscu 8.

Na Stack Overflow jest 4 najczęściej tagowanym językiem z 1,251,790 zapytaniami.

Na Github zajmuje 4 pozycję z liczbą 345,936 projektów, z których 729 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 4 co do wielkości społeczność z liczbą 2,064 grup, w skład których wchodzi 1,046,752 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 38 grup, w skład których wchodzi 17,323 członków.

Przyszłość języka

PHP jest dosyć starym językiem, ale jego popularność nie spada i się na to nie zanosi. Fakt, że jest wykorzystywany przez ponad 80% najpopularniejszych stron internetowych sprawia, że nie zostanie łatwo wyparty. Ponadto cały czas jest rozwijany, aby sprostać nowym wymaganiom. Wersja PHP7 mocno go odświeżyła, a ostatnia jego wersja 7.3.0 została wydana 6 grudnia 2018.

Najlepsze kursy video do nauki PHP

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki PHP

od wydawnictwa Helion: