Python

Aktualizacja: 29.12.2017

Zastosowanie

Python jest językiem o bardzo szerokim zastosowaniu, pozwalającym na napisanie dosłownie wszystkiego przy użyciu odpowiednich bibliotek lub frameworków, przez co bardzo wiele firm używa go w swoich aplikacjach. Jego interpretery są dostępne dla wielu systemów, co czyni go językiem wieloplatformowym. Często używany w dziedzinach jak data science czy machine learning. Python może być także używany w Raspberry Pi - platformie komputerowej wielkości karty kredytowej.

Warto wspomnieć też o Django - backendowym frameworku pozwalającym na pisanie wydajnych i eleganckich aplikacji internetowych w krótkim czasie.

Często używany też, jako język skryptowy w aplikacjach napisanych w innych językach. Np. w takich programach jak Gimp, Inkscape czy Blender.

W Pythonie można pisać też aplikacje desktopowe. Popularne z nich to np. pierwotny klient Dropboxa czy starsze wersje BitTorrent. Również większość znanej gry Sid Meier’s Civilization IV została napisana w Pythonie.

Istnieją biblioteki, które są kompilowane do innych języków, co diametralnie poprawia jego wydajność, ale nie to jest najważniejsze. Python skupia inne mocniejsze strony m.in. czytelność, łatwość użycia i produktywność (mniejszym wysiłkiem osiągniemy ten sam program, niż pisząc go w bardziej złożonych językach).

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Python

1# awesome-python 46 189
2# youtube-dl 34 416
3# httpie 34 265
4# thefuck 34 027
5# public-apis 33 893
6# flask 33 591
7# django 32 129
8# awesome-machine-learning 30 934
9# requests 30 757
10# models 29 072

Poziom skomplikowania

Python został stworzony tak, aby był łatwy do zrozumienia i przyjazny dla początkujących. Kod Pythona można czytać jak zwykły tekst po angielsku. Jego składnia jest przejrzysta i zwięzła, jednak duże znaczenie ma formatowanie kodu i białe znaki. Jest to cecha wyróżniająca go spośród innych języków, ponieważ używa wcięć lub angielskich słów tam, gdzie inne korzystają ze znaków interpunkcyjnych i posiada zdecydowanie mniej konstrukcji składniowych. Python to język dynamicznie typowany, czyli nie ma potrzeby ustawiania typu dla zmiennych, a zarządzaniem pamięcią, jak w większości wysokopoziomowych języków programowania, zajmuję się za nas garbage collector. Są to spore ułatwienia dla początkujących, przez co mogą skupić się na nauce właściwego programowania, jednak nieprawidłowo wcięty kod może być mylący, gdyż czytający go programista i kompilator mogą go różnie zinterpretować. Python jest często polecany dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z programowaniem ze względu na niski próg wejścia.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 03.03.2018

Popularność Pythona rośnie z każdym rokiem do tego stopnia, że jest niemal najpopularniejszym językiem. Na pewno przyczyniło się do tego wzrost zainteresowania machine learning i data science w ostatnich latach.

Według TIOBE index, język Python jest na 4 pozycji pod względem popularności . W ubiegłym roku był na pozycji 5.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 1 pozycji, a rok temu był na miejscu 3.

Na Stack Overflow jest 5 najczęściej tagowanym językiem z 909 274 zapytaniami.

Na Github zajmuje 3 pozycję z liczbą 501 319 projektów, z których 1 305 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 5 co do wielkości społeczność z liczbą 2 026 grup, w skład których wchodzi 1 512 544 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 32 grup, w skład których wchodzi 20 728 członków.

Przyszłość języka

Python jest obecnie w czołówce najbardziej opłacalnych oraz najbardziej pożądanych języków. Wraz ze wzrostem big data, rośnie zapotrzebowanie na programistów Pythona, którzy są coraz częściej zatrudniani jako data scientist. Jako projekt open source jest cały czas aktywnie dopracowywany, by sprostać coraz to nowszym wymaganiom. Ostatnia jego wersja 3.6.4 została wydana 19 grudnia 2017 roku. Rozwój uczenia maszynowego (machine learning), które jest witalną częścią rozwoju sztucznej inteligencji, jak i zarówno rosnąca ilość big data dobrze wróżą przyszłości tego języka.

Najlepsze książki do nauki Python

od wydawnictwa Helion:

Data science i machine lerning (nauka o danych i uczenie maszynowe):

Robotyka:

Bardziej zaawansowane: