Qt to framework bazujący na języku C++. Jest on wieloplatformowy – oznacza to, że wykorzystując ten sam kod źródłowy, możemy stworzyć aplikację na wiele różnych urządzeń, a sama aplikacja będzie działać na nich dokładnie tak samo. Framework ten rozszerza język C++ o wiele funkcjonalności.
Framework Qt wprowadza szereg nowych klas ułatwiających pracę programiście m.in. w zarządzaniu pamięcią.
Qt jest dojrzałym, stale rozwijanym i wspieranym projektem. Znajdziemy w nim wiele gotowych modułów, jak np. dedykowane pod aplikacje desktopowe QtWidgets, czy moduł QtQuick, który znacząco ułatwia tworzenie programów wieloplatformowych przy użyciu Qml – deklaratywnego języka, składnią przypominającym połączenie JSON, CSS oraz JavaScript.
Qt jest wykorzystywany w praktycznie każdej branży przemysłowej. Ze względu na wieloplatformowość, znajduje on zastosowanie na komputerach osobistych, smartfonach, tabletach, ale też i w urządzeniach wbudowanych. Szczególnym sukcesem cieszy się on w branży medycznej, a także w branży motoryzacyjnej. Qt jest wykorzystywany przez takie firmy jak np. Mercedes, Bosch, AMD, Panasonic, LG, czy Medec. Qt został wykorzystany do stworzenia m.in. komunikatorów Telegram, Skype, Gadu-Gadu, aplikacji muzycznej Spotify, emulatora VirtualBox, menadżera haseł KeePassXC, launcherze gier Battle.net, a także w licznych oprogramowaniach znanej firmy Autodesk.
Jako że Qt bazuje na języku C++, to część kodu źródłowego każdego projektu stworzonego w Qt zawsze będzie w pewnym stopniu wykorzystywać składnię C++. Może to się wydawać sprzeczne (bo przecież Qt bazuje na C++), ale programowanie we frameworku Qt jest znacznie łatwiejsze niż w języku C++. Wynika to przede wszystkim z faktu, że framework ten posiada wiele, gotowych do użycia wydajnych bibliotek i klas, dzięki czemu programista nie musi wymyślać koła na nowo, a zamiast tego może skorzystać z bogatej i szczegółowo opisanej dokumentacji, a także wsparcia społeczności. Sporym ułatwieniem jest, rzecz jasna, rozwiązanie problemu wycieków pamięci, poprzez wspomniany wyżej system rodzic-dziecko. Oczywiście nikt nie broni wykorzystywać wbudowanych w C++ inteligentnych wskaźników, a także innych gotowych bibliotek stworzonych w czystym C++/C.
Co jednak z interfejsem graficznym? Tutaj nie możemy zapomnieć o języku Qml. W języku tym prosto i jasno określamy jaki efekt chcemy osiągnąć, a następnie po prostu kompilujemy projekt. Tu również do wykorzystania mamy wiele gotowych modułów, w tym gotowe kontrolki, listy, popupy i wiele innych.
We frameworku Qt znajdziesz również wiele zaawansowanych funkcjonalności, których implementacja na własną rękę byłaby wyzwaniem. Przykładem może być moduł Bluetooth, czy GPS. Normalnie wymagałoby to skorzystania z niskopoziomowych (często natywnych) języków wykorzystujących zasoby systemowe. We frameworku Qt możesz to osiągnąć za pomocą kilku linijek kodu.
(W języku polskim niżej)
Qt 6 C++ GUI Development for Beginners : The Fundamentals
Build Cross Platform Desktop Applications and Run Them on Windows, Mac and Linux. Build once, Run Everywhere!
Czas trwania: 19 total hours 2740 zapisanych uczestnikówPython GUI Development with PyQt6 & Qt Designer
Learn how to build Graphical User Interface (GUI) applications with Python, PyQt6 and Qt Designer
Czas trwania: 24.5 total hours 6090 zapisanych uczestnikówQt 5 C++ GUI Development - Intermediate
Learn Intermediate Qt C++ GUI : Events, Painting, Model View Architecture, Graphics View Framework, Deployment and more.
Czas trwania: 40 total hours 4170 zapisanych uczestnikówQt6 QML For Beginners: The Fundamentals
Build Cross Platform Fluid And Dynamic UIs with QML. Run Them on Windows, Mac, Linux, Android,iOS and Embedded.
Czas trwania: 20.5 total hours 264 zapisanych uczestnikówProgramowanie obiektowe w języku C++ - OOP - od A do Z
Podnieś poziom swoich umiejętności o programowanie obiektowe w języku C++
Czas trwania: 11.5 total hours 502 zapisanych uczestników