Java to wysokopoziomowy język programowania ogólnego zastosowania. Jest w pełni obiektowa, z wyjątkiem kilku typów prostych. Java jest łatwo przenośna, gdyż jest interpretowana przez wieloplatformową maszynę wirtualną Javy (Java Virtual Machine). Java reklamuje się sloganem „Napisz raz, uruchom wszędzie!” jednak nie zawsze jest to takie proste - jest to uzależnione od obecności JVM i ograniczone. Java jest przenośna w dziedzinach, które nie są związane z tworzeniem interfejsu użytkownika, interakcją z systemem operacyjnym albo sprzętem.
Java jest najczęściej używana w backendowych systemach aplikacji internetowych. Czyli jest odpowiedzialna za wszystko, co działa “pod spodem”. Można też jej użyć do tworzenia oprogramowania desktopowego (JavaFx) czy gier (Zobacz LibGDX). Ponadto, system operacyjny Android działa w środowisku Javy, co umożliwia także tworzenie aplikacji lub gier na Androida. Obecnie oficjalnym językiem androida jest Kotlin, który działa na tej samej maszynie wirtualnej co Java i jest z nią w pełni kompatybilny.
Java nadaje się do pisania zarówno małych jak i większych projektów. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach. Często wykorzystywana w systemach bankowych.
Co więcej, Java może być nawet używana w systemach wbudowanych, dzięki Oracle Java Embedded. Typowe przykłady to karty SIM, telefony VOIP, odtwarzacze dysków Blu-ray, zestawy telewizyjne, mierniki poboru energii elektrycznej, ciepła czy wody, urządzenia do monitorowania stanu zdrowia, przemysłowe systemy sterujące i niezliczona ilość innych urządzeń.
Javie zarzucano, że jest dużo wolniejsza niż języki natywnie kompilowane, jak np. C++. Jednak odnosi się to do starszych wersji. Obecnie wydajność Javy została poprawiona tak, że może konkurować z językami, które wcześniej były uważane za dużo szybsze. Głównie dzięki kompilatorowi JIT (Just in time), który potrafi optymalizować pod kątem szybkości te części kodu, które są najczęściej używane oraz poprawionym mechanizmom, takim jak odśmiecanie pamięci (ang. garbage collecting).
W Javie został napisany m.in popularny Minecraft, a z innych aplikacji można wymienić jeszcze:
Do najbardziej znanych stron, które mają “pod spodem” Jave, należą
Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Java oraz jak wygląda Java od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .java.
1# | react-native | 109,249 |
2# | java-design-patterns | 81,344 |
3# | LeetCodeAnimation | 72,963 |
4# | advanced-java | 69,783 |
5# | spring-boot | 66,929 |
6# | mall | 65,819 |
7# | elasticsearch | 63,563 |
8# | interviews | 59,670 |
9# | spring-framework | 51,656 |
10# | Java | 51,630 |
Java została zaprojektowana tak, aby była przyjazna dla początkujących, tym samym łatwiejsza niż C++. Składnia Javy jest podobna do składni języka C++, ale ma mniej niskopoziomowych funkcji. Java posiada także wiele wbudowanych bibliotek z gotowymi rozwiązaniami, podczas gdy w niektórych językach musimy je znaleźć, wybrać i dołączyć na własną rękę. Jest to pewne ułatwienie na początku nauki, bo Java robi to za nas. Jednak później nie ma to większego znaczenia. W Javie jest ich po prostu więcej domyślnie. Jednak nie wszystkie są idealne, gdyż ze względu na kompatybilność wsteczną niektóre rozwiązania są przestarzałe.
Java jest językiem statycznie typowanym, co oznacza, że składnia i zgodność typów zostanie sprawdzona w celu znalezienia błędów zanim zostanie wykonany program, dzięki temu łatwiej je namierzyć. Javę cechuję także silne typowanie, to znaczy, że wyrażenia mają ustalony typ danych, który nie może zostać zmieniony w czasie działania programu. Zapobiega to powstawaniu dziwnych i niespodziewanych błędów, więc kod jest łatwiejszy w utrzymaniu.
Java, jak większość wysokopoziomowych języków programowania, zajmuję się za Ciebie sprzętowymi detalami takimi jak np. zarządzanie pamięcią (Garbage Collection), więc nie musisz się na tym skupiać.
Często można spotkać opinię, że Java jest rozwlekła, to znaczy, że trzeba napisać dużo więcej kodu niż w przypadku innych języków (szczególnie skryptowych), aby dostać podobną aplikacje. Często pokazywane na przykładzie wyświetlenia napisu “Hello World” (W Javie, żeby dało się uruchomić taką instrukcję musi być do tego klasa, metoda main oraz System.out.print(“Hello World”), podczas gdy np. w Pythonie wystarczy print(“Hello World”)). Jednak takie porównanie nie ma większego sensu i nie można tego traktować jako wadę, ponieważ przez swoją “rozwlekłość”” jest bardziej jednoznaczna i łatwiejsza w debugowaniu.
Poza tym, od Javy 9 do takiego szybkiego prototypowania i robienia małych kawałków kodów (np. wykonujących jakieś obliczenia do zadania czy po prostu testowanie nowych funkcji) powstało narzędzie Jshell.
Języki skryptowe i szybkie rozwiązania są dobre do prototypowania. Gdy tworzony jest duży projekt i ważne jest jego późniejsze utrzymywanie, “rozwlekłość” języka jest na plus.
Według TIOBE index, język Java jest na 3 pozycji pod względem popularności utrzymując pozycję sprzed roku.
Na Stack Overflow jest 3 najczęściej tagowanym językiem z 1,895,772 zapytaniami.
Na Github zajmuje 3 pozycję z liczbą 1,317,265 projektów, z których 3,213 ma więcej niż 1000 gwiazdek.
Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 3 co do wielkości społeczność z liczbą 1,348 grup, w skład których wchodzi 1,224,138 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 64 grup, w skład których wchodzi 76,824 członków.
Programiści Javy mają duże zapotrzebowanie na rynku ze względu na jej popularność. Jest jednym z najbardziej opłacalnych oraz najbardziej pożądanych języków. Java cały czas jest rozwijana i ulepszana, aby utrzymać się na rynku. Jej ostatnia wersja Java SE 20 została wydana 21 marca 2023. Pokazuje to, że Java nadal prężnie się rozwija, mimo, że powstała w 1995 roku. Często krytykowano ten język i wiele języków próbowało zastąpić Jave, jednak wyszła z tego zwycięsko. W kolejnych latach Java raczej nigdzie się nie wybiera i będzie kontynuować swoją dominacje pod względem popularności.
(W języku polskim niżej)
Java Programming Masterclass updated to Java 17
Learn Java In This Course And Become a Computer Programmer. Obtain valuable Core Java Skills And Java Certification
Czas trwania: 109 total hours 770991 zapisanych uczestnikówJava Programming for Complete Beginners
Java Programming for Beginners to Java Object Oriented Programming. Core Java + REST API with Spring Boot. Java 8 to 16.
Czas trwania: 33.5 total hours 206915 zapisanych uczestnikówLearn JAVA Programming - Beginner to Master
Deep Dive in Core Java programming -Standard Edition. A Practical approach to learn Java. Become a Java Expert
Czas trwania: 61.5 total hours 49111 zapisanych uczestnikówThe Complete Java Development Bootcamp
Become an Experienced Java Developer with Just One Course. Fully Updated with 100+ Coding Challenges!
Czas trwania: 32 total hours 48672 zapisanych uczestnikówJava od Podstaw do Eksperta - twórz własne aplikacje
Stworzony z myślą o osobach, które nie wiedzą nic na temat programowania w Java. Stań się ekspertem w Javie już dziś!
Czas trwania: 31 total hours 44194 zapisanych uczestników[2023] Java od podstaw - zbuduj własne aplikacje!
Dla początkujących programistów kurs Java od podstaw oraz wprowadzenie do JDBC, Hibernate, Spring Boot 2 etc
Czas trwania: 44 total hours 6112 zapisanych uczestnikówKurs Selenium Java od podstaw
Kurs testera automatyzującego testy aplikacji internetowych za pomocą języka programowania Java
Czas trwania: 36 total hours 2468 zapisanych uczestnikówProgramowanie w Javie: solidne fundamenty
Najskuteczniejsza droga do nauki programowania: zrozum język Java i zdobądź w nim prawdziwą biegłość
Czas trwania: 49.5 total hours 1788 zapisanych uczestnikówPo bardziej zaawansowane rzeczy sięgnij tutaj:
Tworzenie aplikacji desktopowych:
Dotyczące testowania i refaktoryzacji: