Java

Aktualizacja: 08.09.2019

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

Java to wysokopoziomowy język programowania ogólnego zastosowania. Jest w pełni obiektowa, z wyjątkiem kilku typów prostych. Java jest łatwo przenośna, gdyż jest interpretowana przez wieloplatformową maszynę wirtualną Javy (Java Virtual Machine). Java reklamuje się sloganem „Napisz raz, uruchom wszędzie!” jednak nie zawsze jest to takie proste - jest to uzależnione od obecności JVM i ograniczone. Java jest przenośna w dziedzinach, które nie są związane z tworzeniem interfejsu użytkownika, interakcją z systemem operacyjnym albo sprzętem.

Java jest najczęściej używana w backendowych systemach aplikacji internetowych. Czyli jest odpowiedzialna za wszystko, co działa “pod spodem”. Można też jej użyć do tworzenia oprogramowania desktopowego (JavaFx) czy gier (Zobacz LibGDX). Ponadto, system operacyjny Android działa w środowisku Javy, co umożliwia także tworzenie aplikacji lub gier na Androida. Obecnie oficjalnym językiem androida jest Kotlin, który działa na tej samej maszynie wirtualnej co Java i jest z nią w pełni kompatybilny.

Java nadaje się do pisania zarówno małych jak i większych projektów. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach. Często wykorzystywana w systemach bankowych.

Co więcej, Java może być nawet używana w systemach wbudowanych, dzięki Oracle Java Embedded. Typowe przykłady to karty SIM, telefony VOIP, odtwarzacze dysków Blu-ray, zestawy telewizyjne, mierniki poboru energii elektrycznej, ciepła czy wody, urządzenia do monitorowania stanu zdrowia, przemysłowe systemy sterujące i niezliczona ilość innych urządzeń.

Javie zarzucano, że jest dużo wolniejsza niż języki natywnie kompilowane, jak np. C++. Jednak odnosi się to do starszych wersji. Obecnie wydajność Javy została poprawiona tak, że może konkurować z językami, które wcześniej były uważane za dużo szybsze. Głównie dzięki kompilatorowi JIT (Just in time), który potrafi optymalizować pod kątem szybkości te części kodu, które są najczęściej używane oraz poprawionym mechanizmom, takim jak odśmiecanie pamięci (ang. garbage collecting).

W Javie został napisany m.in popularny Minecraft, a z innych aplikacji można wymienić jeszcze:

Do najbardziej znanych stron, które mają “pod spodem” Jave, należą

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Java

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Java oraz jak wygląda Java od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .java.

1# JavaGuide 109,791
2# java-design-patterns 69,702
3# LeetCodeAnimation 66,612
4# spring-boot 56,895
5# elasticsearch 56,247
6# advanced-java 56,229
7# interviews 53,679
8# mall 52,024
9# RxJava 45,102
10# spring-framework 44,101

Poziom skomplikowania

Java została zaprojektowana tak, aby była przyjazna dla początkujących, tym samym łatwiejsza niż C++. Składnia Javy jest podobna do składni języka C++, ale ma mniej niskopoziomowych funkcji. Java posiada także wiele wbudowanych bibliotek z gotowymi rozwiązaniami, podczas gdy w niektórych językach musimy je znaleźć, wybrać i dołączyć na własną rękę. Jest to pewne ułatwienie na początku nauki, bo Java robi to za nas. Jednak później nie ma to większego znaczenia. W Javie jest ich po prostu więcej domyślnie. Jednak nie wszystkie są idealne, gdyż ze względu na kompatybilność wsteczną niektóre rozwiązania są przestarzałe.

Java jest językiem statycznie typowanym, co oznacza, że składnia i zgodność typów zostanie sprawdzona w celu znalezienia błędów zanim zostanie wykonany program, dzięki temu łatwiej je namierzyć. Javę cechuję także silne typowanie, to znaczy, że wyrażenia mają ustalony typ danych, który nie może zostać zmieniony w czasie działania programu. Zapobiega to powstawaniu dziwnych i niespodziewanych błędów, więc kod jest łatwiejszy w utrzymaniu.

Java, jak większość wysokopoziomowych języków programowania, zajmuję się za Ciebie sprzętowymi detalami takimi jak np. zarządzanie pamięcią (Garbage Collection), więc nie musisz się na tym skupiać.

Często można spotkać opinię, że Java jest rozwlekła, to znaczy, że trzeba napisać dużo więcej kodu niż w przypadku innych języków (szczególnie skryptowych), aby dostać podobną aplikacje. Często pokazywane na przykładzie wyświetlenia napisu “Hello World” (W Javie, żeby dało się uruchomić taką instrukcję musi być do tego klasa, metoda main oraz System.out.print(“Hello World”), podczas gdy np. w Pythonie wystarczy print(“Hello World”)). Jednak takie porównanie nie ma większego sensu i nie można tego traktować jako wadę, ponieważ przez swoją “rozwlekłość”” jest bardziej jednoznaczna i łatwiejsza w debugowaniu.

Poza tym, od Javy 9 do takiego szybkiego prototypowania i robienia małych kawałków kodów (np. wykonujących jakieś obliczenia do zadania czy po prostu testowanie nowych funkcji) powstało narzędzie Jshell.

Języki skryptowe i szybkie rozwiązania są dobre do prototypowania. Gdy tworzony jest duży projekt i ważne jest jego późniejsze utrzymywanie, “rozwlekłość” języka jest na plus.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 30.08.2021

Według TIOBE index, język Java jest na 3 pozycji pod względem popularności. W ubiegłym roku był na pozycji 2.
Według rankingu Spectrum również a rok temu był na miejscu 2.

Na Stack Overflow jest 2 najczęściej tagowanym językiem z 1,795,317 zapytaniami.

Na Github zajmuje 3 pozycję z liczbą 1,084,981 projektów, z których 2,806 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 3 co do wielkości społeczność z liczbą 1,906 grup, w skład których wchodzi 1,712,073 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 90 grup, w skład których wchodzi 88,981 członków.

Przyszłość języka

Programiści Javy mają duże zapotrzebowanie na rynku ze względu na jej popularność. Jest jednym z najbardziej opłacalnych oraz najbardziej pożądanych języków. Java cały czas jest rozwijana i ulepszana, aby utrzymać się na rynku. Jej ostatnia wersja 16.0.2 została wydana 20 lipca 2021. Pokazuje to, że Java nadal prężnie się rozwija, mimo, że powstała w 1995 roku. Często krytykowano ten język i wiele języków próbowało zastąpić Jave, jednak wyszła z tego zwycięsko. W kolejnych latach Java raczej nigdzie się nie wybiera i będzie kontynuować swoją dominacje pod względem popularności.

Najlepsze kursy video do nauki Java

na platformie Udemy:

Język kursu - angielski Okładka kursu

Java Programming Masterclass covering Java 11 & Java 17

Learn Java In This Course And Become a Computer Programmer. Obtain valuable Core Java Skills And Java Certification

Czas trwania: 80.5 total hours 602722 zapisanych uczestników
All Levels Ostatnia aktualizacja: 2021-08-26
4.57 / 5
Liczba ocen: 146325

Język kursu - angielski Okładka kursu

Java In-Depth: Become a Complete Java Engineer!

Comprehensive Java programming course integrated with design principles, best practices & instructor-led Java EE project

Czas trwania: 67.5 total hours 73776 zapisanych uczestników
All Levels Ostatnia aktualizacja: 2021-07-30
4.51 / 5
Liczba ocen: 13913

Język kursu - angielski Okładka kursu

Selenium WebDriver with Java -Basics to Advanced+Frameworks

"TOP RATED (BEST SELLER) #1 Master SELENIUM java course" -5 Million students learning worldWide with great collaboration

Czas trwania: 54.5 total hours 198413 zapisanych uczestników
All Levels Ostatnia aktualizacja: 2021-08-04
4.62 / 5
Liczba ocen: 66086

Język kursu - angielski Okładka kursu

Java Multithreading, Concurrency & Performance Optimization

Become an expert in Multithreading, Concurrency & Parallel programming in Java, with strong emphasis on high performance

Czas trwania: 4.5 total hours 30098 zapisanych uczestników
All Levels Ostatnia aktualizacja: 2021-08-28
4.56 / 5
Liczba ocen: 5384

Język kursu - polski Okładka kursu

Java od Podstaw do Eksperta - twórz własne aplikacje

Stworzony z myślą o osobach, które nie wiedzą nic na temat programowania w Java. Stań się ekspertem w Javie już dziś!

Czas trwania: 31 total hours 37384 zapisanych uczestników
All Levels Ostatnia aktualizacja: 2021-08-01
4.51 / 5
Liczba ocen: 7970

Język kursu - polski Okładka kursu

Java - Spring Framework

Spring 5, Spring Boot 2, Data, Web, Dependency Injection, AOP, Security, Hibernate, JUnit, Mockito, AssertJ, Maven

Czas trwania: 20.5 total hours 2126 zapisanych uczestników
Intermediate Level Ostatnia aktualizacja: 2021-08-26
4.76 / 5
Liczba ocen: 348

Język kursu - polski Okładka kursu

Java - ambitny start. Zbuduj aplikację webową!

Java, Maven, Jetty, Spring, SQL, Hibernate, Flyway, HTTP, Servlety, REST, CRUD, front-end, JUnit, testy jednostkowe

Czas trwania: 8.5 total hours 2569 zapisanych uczestników
Intermediate Level Ostatnia aktualizacja: 2020-04-19
4.52 / 5
Liczba ocen: 603

Język kursu - polski Okładka kursu

Java od podstaw - zbuduj własne aplikacje!

Dla początkujących programistów kurs Java od podstaw oraz wprowadzenie do JDBC, Hibernate, Spring Boot 2 etc

Czas trwania: 39 total hours 3884 zapisanych uczestników
All Levels Ostatnia aktualizacja: 2021-04-18
4.42 / 5
Liczba ocen: 73

Inne kursy video na UdemyZobacz inne kursy video na Udemy

Najlepsze książki do nauki Java

od wydawnictwa Helion:

Po bardziej zaawansowane rzeczy sięgnij tutaj:

Tworzenie aplikacji desktopowych:

Dotyczące testowania i refaktoryzacji:

Zobacz inne książki w kategorii Java