R

Aktualizacja: 19.05.2018

Zastosowanie

R (R Project for Statistical Computing) jest jednocześnie językiem programowania, środowiskiem obliczeniowym oraz graficznym. Celem twórców było stworzenie platformy statystycznej służącej do prezentowania danych w nowy sposób, oraz tworzenia ciekawych wizualizacji, np. w postaci wykresów 3D. Dzięki swojemu statystycznemu przeznaczeniu został zaadaptowany przez wiele firm, między innymi Facebook, który wykorzystuje R do analizy statystycznej aktualizacji statusów. Pozwala także na łatwe obliczanie równań matematycznych.

Top 10 projektów na Github wykorzystujących R

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu tworzone są projekty za pomocą R oraz jak wygląda R od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .R.

1# ML_for_Hackers 3,344
2# ggplot2 3,208
3# awesome-R 3,029
4# shiny 2,926
5# swirl_courses 2,619
6# AnomalyDetection 2,563
7# dplyr 2,454
8# devtools 1,653
9# investing 1,652
10# knitr 1,595

Poziom skomplikowania

Język R jest językiem, który bez wcześniejszego obeznania z programowaniem może sprawiać wiele problemów. Jednak mimo wszystko wizualizowanie danych jest o wiele łatwiejsze niż chociażby w Pythonie. Głównie ze względu na ogrom już wbudowanych funkcji obsługujących operacje statystyczne, dlatego długoterminowo język ten może się okazać łatwiejszy.

Popularność

W rankingach popularności R jest całkiem daleko, a wiąże się z tym, że społeczność tego języka jest znacznie mniejsza w stosunku do innych języków programowania, głównie ze względu na fakt, że z R korzystają głównie osoby pracujące na danych statystycznych. Mimo to, w ostatnich latach sporo podskoczył w rankingach popularności - związane jest to pewnie z wzrostem zainteresowanie w obrębie data science.

Według TIOBE index, język R jest na 10 pozycji pod względem popularności . W ubiegłym roku był na pozycji 14.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 6 pozycji, a rok temu był na miejscu 5.

Na Stack Overflow jest 8 najczęściej tagowanym językiem z 245,702 zapytaniami.

Na Github zajmuje 10 pozycję z liczbą 35,556 projektów, z których 22 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Przyszłość języka

Popularność w dziedzinach analizowania danych, statystyki, data science czy big data stale wzrasta, co dobrze wróży przyszłości języka R. Na jego korzyść wskazują także statystyki, pokazujące że zainteresowanie tym językiem w ubiegłych latach wzrosło o 51.7%. Jego ostatnia wersja została wydana .

Najlepsze książki do nauki R

od wydawnictwa Helion:

Data science (nauka o danych) (większość przykładów w arkuszu kalkulacyjnym)