R

Aktualizacja: 25.04.2019

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

R (R Project for Statistical Computing) jest jednocześnie językiem programowania, środowiskiem obliczeniowym oraz graficznym. Celem twórców było stworzenie platformy do obliczeń statystycznych, służącej do prezentowania danych w nowy sposób, oraz tworzenia ciekawych wizualizacji np. w postaci wykresów 3D.

R jest zatem wykorzystywany w dziedzinach jak analiza danych i statystyka. W tych dziedzinach mocno rywalizuje z Pythonem, jednak nie zapowiada się, by go doścignął. Python to też język ogólnego zastosowania, dlatego jest częstszym wyborem programistów. R w głównej mierze ogranicza się do wąskiej dziedziny, jaką jest data science.

R może też być wykorzystywany do machine learning, jednak tu Python jest dużo częstszym wyborem.

R jest również podstawowym językiem programowania w bioinformatyce i biostatystyce, spopularyzowanym głównie dzięki stworzonemu przez Roberta Gentlemana repozytorium Bioconductor.

Dzięki swojemu przystosowaniu do obliczeń statystycznych został zaadaptowany przez wiele firm m.in.:

Top 10 projektów na Github wykorzystujących R

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język R oraz jak wygląda R od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .R.

1# ggplot2 3,829
2# awesome-R 3,519
3# ML_for_Hackers 3,498
4# shiny 3,418
5# dplyr 2,941
6# AnomalyDetection 2,936
7# swirl_courses 2,924
8# r4ds 1,920
9# devtools 1,805
10# knitr 1,790

Poziom skomplikowania

R nie jest najłatwiejszym językiem do nauki, ale mimo wszystko wizualizowanie danych jest o wiele łatwiejsze niż chociażby w Pythonie. Głównie ze względu na ogrom już wbudowanych funkcji obsługujących operacje statystyczne. Python w dłużej mierze polega na zewnętrznych bibliotekach.

Z drugiej strony, jeśli masz już trochę doświadczenia z innym językiem programowania, to Python może być dla Ciebie bardziej przyjazny.

Popularność

W rankingach popularności R jest całkiem daleko, a wiąże się z tym, że społeczność tego języka jest znacznie mniejsza w stosunku do innych języków programowania, głównie ze względu na fakt, że R jest niszowym językiem. Mimo to, w ostatnich latach sporo podskoczył w rankingach popularności, a związane jest to ze wzrostem zainteresowanie w obrębie data science.

Według TIOBE index, język R jest na 21 pozycji pod względem popularności.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 7 pozycji, a rok temu był na miejscu 6.

Na Stack Overflow jest 8 najczęściej tagowanym językiem z 292,244 zapytaniami.

Na Github zajmuje 11 pozycję z liczbą 49,119 projektów, z których 27 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 10 co do wielkości społeczność z liczbą 224 grup, w skład których wchodzi 110,205 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 5 grup, w skład których wchodzi 3,740 członków.

Zobacz wizualizację wszystkich statystyk zebranych w 2018 roku i porównaj z innymi językami.

Przyszłość języka

Rosnące zainteresowanie w dziedzinach jak analizowanie danych, statystyka, data science czy big data dobrze wróży R, jednak Python jest dla niego mocnym rywalem i często jest językiem pierwszego wyboru. Język R jest stale rozwijany, jego ostatnia wersja 3.6.0 została wydana 26 kwietnia 2019.

Najlepsze kursy video do nauki R

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki R

od wydawnictwa Helion:

Data science (nauka o danych) (większość przykładów w arkuszu kalkulacyjnym)