R

Aktualizacja: 08.09.2019

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

R (R Project for Statistical Computing) jest jednocześnie językiem programowania, środowiskiem obliczeniowym oraz graficznym. Celem twórców było stworzenie platformy do obliczeń statystycznych, służącej do prezentowania danych w nowy sposób, oraz tworzenia ciekawych wizualizacji np. w postaci wykresów 3D.

R jest zatem wykorzystywany w dziedzinach jak analiza danych i statystyka. W tych dziedzinach mocno rywalizuje z Pythonem, jednak nie zapowiada się, by go doścignął. Python to też język ogólnego zastosowania, dlatego jest częstszym wyborem programistów. R w głównej mierze ogranicza się do wąskiej dziedziny, jaką jest data science.

R może też być wykorzystywany do machine learning, jednak tu Python jest dużo częstszym wyborem.

R jest również podstawowym językiem programowania w bioinformatyce i biostatystyce, spopularyzowanym głównie dzięki stworzonemu przez Roberta Gentlemana repozytorium Bioconductor.

Dzięki swojemu przystosowaniu do obliczeń statystycznych został zaadaptowany przez wiele firm m.in.:

Top 10 projektów na Github wykorzystujących R

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język R oraz jak wygląda R od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .R.

1# ggplot2 4,036
2# awesome-R 3,703
3# shiny 3,565
4# ML_for_Hackers 3,532
5# dplyr 3,079
6# swirl_courses 3,043
7# AnomalyDetection 3,034
8# r4ds 2,092
9# devtools 1,868
10# knitr 1,834

Poziom skomplikowania

R nie jest najłatwiejszym językiem do nauki, ale mimo wszystko wizualizowanie danych jest o wiele łatwiejsze niż chociażby w Pythonie. Głównie ze względu na ogrom już wbudowanych funkcji obsługujących operacje statystyczne. Python w dłużej mierze polega na zewnętrznych bibliotekach.

Z drugiej strony, jeśli masz już trochę doświadczenia z innym językiem programowania, to Python może być dla Ciebie bardziej przyjazny.

Statystyki

W rankingach popularności R jest całkiem daleko, a wiąże się z tym, że społeczność tego języka jest znacznie mniejsza w stosunku do innych języków programowania, głównie ze względu na fakt, że R jest niszowym językiem. Mimo to, w ostatnich latach sporo podskoczył w rankingach popularności, a związane jest to ze wzrostem zainteresowanie w obrębie data science.

Według TIOBE index, język R jest na 15 pozycji pod względem popularności. W ubiegłym roku był na pozycji 14.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 7 pozycji, tak samo jak w ubiegłym roku roku.

Na Stack Overflow jest 8 najczęściej tagowanym językiem z 308,988 zapytaniami.

Na Github zajmuje 11 pozycję z liczbą 54,376 projektów, z których 32 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 10 co do wielkości społeczność z liczbą 227 grup, w skład których wchodzi 124,195 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 5 grup, w skład których wchodzi 3,819 członków.

Zobacz wizualizację wszystkich statystyk z ostatnich lat i porównaj różne języki.

Przyszłość języka

Rosnące zainteresowanie w dziedzinach jak analizowanie danych, statystyka, data science czy big data dobrze wróży R, jednak Python jest dla niego mocnym rywalem i często jest językiem pierwszego wyboru. Język R jest stale rozwijany, jego ostatnia wersja 3.6.1 została wydana 5 lipca 2019.

Najlepsze kursy video do nauki R

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki R

od wydawnictwa Helion:

Data science (nauka o danych) (większość przykładów w arkuszu kalkulacyjnym)