R

Aktualizacja: 01.12.2018

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

R (R Project for Statistical Computing) jest jednocześnie językiem programowania, środowiskiem obliczeniowym oraz graficznym. Celem twórców było stworzenie platformy statystycznej służącej do prezentowania danych w nowy sposób, oraz tworzenia ciekawych wizualizacji, np. w postaci wykresów 3D. Dzięki swojemu statystycznemu przeznaczeniu został zaadaptowany przez wiele firm, między innymi Facebook, który wykorzystuje R do analizy statystycznej aktualizacji statusów. Pozwala także na łatwe obliczanie równań matematycznych.

Top 10 projektów na Github wykorzystujących R

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język R oraz jak wygląda R od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .R.

1# ggplot2 3,589
2# ML_for_Hackers 3,458
3# awesome-R 3,343
4# shiny 3,239
5# swirl_courses 2,807
6# AnomalyDetection 2,798
7# dplyr 2,795
8# devtools 1,759
9# r4ds 1,743
10# knitr 1,710

Poziom skomplikowania

Język R jest językiem, który bez wcześniejszego obeznania z programowaniem może sprawiać wiele problemów. Jednak mimo wszystko wizualizowanie danych jest o wiele łatwiejsze niż chociażby w Pythonie. Głównie ze względu na ogrom już wbudowanych funkcji obsługujących operacje statystyczne, dlatego długoterminowo język ten może się okazać łatwiejszy.

Popularność

W rankingach popularności R jest całkiem daleko, a wiąże się z tym, że społeczność tego języka jest znacznie mniejsza w stosunku do innych języków programowania, głównie ze względu na fakt, że z R korzystają głównie osoby pracujące na danych statystycznych. Mimo to, w ostatnich latach sporo podskoczył w rankingach popularności - związane jest to pewnie z wzrostem zainteresowanie w obrębie data science.

Według TIOBE index, język R jest na 12 pozycji pod względem popularności . W ubiegłym roku był na pozycji 8.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 7 pozycji, a rok temu był na miejscu 6.

Na Stack Overflow jest 8 najczęściej tagowanym językiem z 273,631 zapytaniami.

Na Github zajmuje 10 pozycję z liczbą 43,220 projektów, z których 24 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 8 co do wielkości społeczność z liczbą 208 grup, w skład których wchodzi 95,856 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 5 grup, w skład których wchodzi 3,471 członków.

Przyszłość języka

Popularność w dziedzinach analizowania danych, statystyki, data science czy big data stale wzrasta, co dobrze wróży przyszłości języka R. Na jego korzyść wskazują także statystyki, pokazujące że zainteresowanie tym językiem w ubiegłych latach wzrosło o 51.7%. Jego ostatnia wersja 3.5.2 została wydana 20 grudnia 2018.

Najlepsze kursy video do nauki R

na platformie Udemy:

Ładowanie...

Najlepsze książki do nauki R

od wydawnictwa Helion:

Data science (nauka o danych) (większość przykładów w arkuszu kalkulacyjnym)