Scratch

Aktualizacja: 28.02.2023

Zobacz polecane:

Książki

Co to jest Scratch?

Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży (od 8 lat wzwyż) podstaw programowania pozwalający na tworzenie własnych animacji, gier, piosenek oraz rozmaitych skryptów - wszystko zależne tylko od wyobraźni.

Dla nieco starszych dzieci, można od razu zaproponować pełnoprawne języki programowania takie jak Python lub Javascript.

Język ten powstał, aby pokonać stereotyp, że programowanie jest trudnym i nudnym zajęciem, dlatego Scratch, dzięki przyjaznemu interfejsowi jest idealny dla dzieci, które mogą się przekonać, jak wciągającą zabawą jest tworzenie własnych programów.

Jako alternatywa, można sprawdzić strony jak np. code.org, gdzie znajdziemy proste, interaktywne gry w programowanie dla dzieci nawet od 4 lat!

Jak wygląda programowanie w Scratch?

Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka, które mogą reagować na zewnętrzne zdarzenia, mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie, mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Żeby stworzyć program w Scratch, łączy się ze sobą bloki instrukcji, tworząc odpowiednie kroki programu. Błędy składni nie istnieją w tym języku, ponieważ bloki są tak zaprojektowane, by tworzyły sensowny ciąg instrukcji. Natomiast różne typy danych są reprezentowane przez bloki o różnych kształtach zapewniając ochronę przed złym dopasowaniem typów.

Jeśli masz dziecko, które chcesz wprowadzić w świat programowania, Scratch będzie idealnym rozwiązaniem łączącym pożyteczną naukę z przyjemną zabawą!

Ciekawostką jest, że Scratch jest na 20 pozycji rankingu popularności TIOBE index, stale zyskujący popularność od 2014 roku. To odzwierciedlenie upowszechniania się nauki programowania w szkołach, gdzie głównie wykorzystuje się Scratcha.

Jeśli uważasz, że twoje dziecko może już zacząć zabawę z pełnoprawnymi językami programowania, to możesz mu zaproponować Python lub Javascript.

Najlepsze książki do nauki Scratch

od wydawnictwa Helion:

Scratch:

Zobacz inne książki w kategorii Scratch