C++

Aktualizacja: 21.02.2018

Zastosowanie

C++ to język ogólnego zastosowania. Programy w C++ mogą być napisane tak, aby były wieloplatformowe bez żadnych modyfikacji, ale tylko, gdy trzymamy się odpowiednich zasad. Niektóre właściwości/biblioteki są dla specyficznych systemów.

Został stworzony głównie do programowania systemowego oraz dużych i z ograniczonymi zasobami systemów wbudowanych. W C++ napisane zostały systemy operacyjne (lub ich części) takie jak Apple OS X,IBM OS/400, Windows NT, XP, Vista, 7. Jednak zastosowanie C++ jest dużo szersze, głównie tam gdzie stawia się na wydajność oprogramowania, od aplikacji desktopowych(m.in. produkty Adobe np. Photoshop, Acrobat czy pakiety biurowe Office) przez serwery (m.in. e-commerce np. Amazon, Ebay; wyszukiwarki np. Chrome; baz danych np. MongoDB) po silniki gier AAA lub ich części (np. CryEngine, Unity, Unreal Engine).

C++ używany jest w największych światowych korporacjach m.in: Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel.

Top 10 projektów na Github wykorzystujących C++

1# tensorflow 91 086
2# electron 57 251
3# swift 42 816
4# nw.js 33 319
5# x64dbg 33 283
6# bitcoin 28 625
7# protobuf 23 987
8# caffe 23 017
9# opencv 22 607
10# rethinkdb 20 822

Poziom skomplikowania

C++ to język dużo bardziej złożony niż inne języki programowania. Jego semantyka może się wydawać nieco mniej przyjazna dla początkujących. Trzeba zrozumieć dużo więcej aspektów niż w językach o wyższym poziomie abstrakcji od sprzętu. Należy do nich np. zarządzanie pamięcią. Zakłada statyczną kontrolę typów, ale pozwala także na ich automatyczną dedukcję. Jednak dzięki tym właściwościom C++ daję większą kontrolę nad programem, jest bardziej jednoznaczny i umożliwia dostęp do bardziej niskopoziomowych funkcji.

Często mówi się o wskaźnikach, że są trudne dla początkujących jednak nie powinieneś się ich bać. Zwłaszcza, że istnieją inteligentne wskaźniki (są zalecą praktyką), które same usuwają się wraz z końcem swojego zasięgu zapobiegając wyciekom pamięci, więc nie musisz już się o to martwić. Surowe wskaźniki są używane tylko w specyficznych sytuacjach.

Można zauważyć, że C++ jest często polecanym językiem na początek, na zasadzie, że jak poznasz wszystkie koncepty programowania w C++ to już żaden inny język nie sprawi Ci problemu. Jednak jest to język bardzo złożony i dla nowicjuszy może być to przytłaczające. Jeśli nie masz konkretnych założeń, warto zacząć z bardziej przyjaznymi dla początkujących językami jak np. Python. C++ to nieco trudniejsza i dłuższa droga na początek, ale jeśli nie jest to dla Ciebie problemem, C++ to dobry wybór szczególnie jeśli liczy się szybkość oraz niskie zużycie zasobów.

Popularność

Dane aktualne na dzień: 03.03.2018

Według TIOBE index, język C++ jest na 3 pozycji pod względem popularności utrzymując pozycję sprzed roku.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 4 pozycji, tak samo jak w ubiegłym roku roku.

Na Stack Overflow jest 6 najczęściej tagowanym językiem z 558 461 zapytaniami.

Na Github zajmuje 6 pozycję z liczbą 212 182 projektów, z których 535 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 8 co do wielkości społeczność z liczbą 208 grup, w skład których wchodzi 74 623 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 10 grup, w skład których wchodzi 3 622 członków.

Meetupy C++ są kategoryzowane razem z językiem C. Mimo to widać, że w porównaniu do innych języków, grup organizujących spotkania dla społeczności C/C++ jest bardzo mało.

Przyszłość języka

Lata świetności C++ z 2003 roku już dawno minęły, jednak wraz z rozwojem technologii VR (Virtual Reality), w której C++ jest przodującym językiem, wraca on do swojej świetności. C++ jest co jakiś czas nadal ulepszany mimo, że powstał w 1985 roku. Jego zastosowanie jest nadal szerokie, a tam gdzie liczy się wydajność jest niezastąpiony wśród języków wysokopoziomowych i nie zapowiada się żeby się to zmieniło w najbliższym czasie. Ostatnia jego wersja C++17 wyszła 1 grudnia 2017 po trzyletniej przerwie. C++20 jest kolejną planowaną wersją, więc prawdopodobnie zobaczymy ją w 2020 roku.

Najlepsze książki do nauki C++

od wydawnictwa Helion:

Oraz najnowszy następca popularnej Symfonii C++

Najlepsza książka o wzorcach projektowych z przykładami w C++:

Inne warte uwagi: