C++

Aktualizacja: 08.09.2019

Zobacz polecane:

Kursy Książki

Zastosowanie

C++ to język ogólnego zastosowania. Programy w C++ mogą być napisane tak, aby były wieloplatformowe bez żadnych modyfikacji, ale tylko, gdy trzymamy się odpowiednich zasad. Niektóre właściwości/biblioteki są dla specyficznych systemów.

C++ jest najczęściej stosowany w systemach wbudowanych oraz w game devie. W C++ napisane zostały systemy operacyjne (lub ich części) takie jak Apple OS X,IBM OS/400, Windows NT, XP, Vista, 7. Jednak zastosowanie C++ jest dużo szersze, głównie tam, gdzie stawia się na wydajność oprogramowania, od aplikacji desktopowych (m.in. produkty Adobe np. Photoshop, Acrobat czy pakiety biurowe Office) przez serwery (m.in. e-commerce np. Amazon, Ebay; wyszukiwarki np. Chrome; baz danych np. MongoDB) po silniki gier AAA lub ich części (np. CryEngine, Unity, Unreal Engine).

Ogólnie rzecz biorąc, C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie liczy się wydajność oraz niskie zużycie zasobów.

C++ używany jest w największych światowych korporacjach m.in.: Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel.

Top 10 projektów na Github wykorzystujących C++

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język C++ oraz jak wygląda C++ od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .cc lub .cpp.

1# tensorflow 148,969
2# electron 86,174
3# terminal 68,297
4# swift 53,719
5# opencv 48,721
6# bitcoin 45,331
7# protobuf 43,987
8# pytorch 42,899
9# PowerToys 38,853
10# tesseract 36,596

Poziom skomplikowania

C++ to język dużo bardziej złożony niż inne języki programowania. Jego semantyka może się wydawać nieco mniej przyjazna dla początkujących. Trzeba też zrozumieć dużo więcej aspektów niż w językach o wyższym poziomie abstrakcji. Należy do nich m.in. zarządzanie pamięcią.

C++ zakłada statyczną kontrolę typów, ale pozwala także na ich automatyczną dedukcję.

Dzięki tym właściwościom C++ daję większą kontrolę nad programem, jest bardziej jednoznaczny i umożliwia dostęp do bardziej niskopoziomowych funkcji, co jest szczególnie ważne w dziedzinach, w których znajduje zastosowanie.

Często mówi się o wskaźnikach, że są trudne dla początkujących, jednak nie powinieneś się ich bać. To nie jest rocket science. W C++ też istnieją inteligentne wskaźniki (są zalecaną praktyką), które same usuwają się wraz z końcem swojego zasięgu, zapobiegając wyciekom pamięci. Surowe wskaźniki są używane tylko w specyficznych sytuacjach.

O C++ krąży wiele mitów i twierdzeń, które są już zaszłością, a były prawdziwe przed C++11.

Można zauważyć, że C++ jest często polecanym językiem na początek, na zasadzie, że jak poznasz wszystkie koncepty programowania w C++ to już żaden inny język nie sprawi Ci problemu. Jednak jest to język bardzo złożony i dla nowicjuszy może być przytłaczający. Zaczynając z C++ bardzo łatwo jest się sparzyć, dlatego jeśli nie masz konkretnego powodu, dla którego chcesz uczyć się języka C++, warto zacząć z językami bardziej przyjaznymi dla początkujących jak np. Python. C++ to nieco trudniejsza i dłuższa droga na początek.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 05.10.2020

Według TIOBE index, język C++ jest na 4 pozycji pod względem popularności utrzymując pozycję sprzed roku.
Z kolei według rankingu Spectrum jest na 2 pozycji, tak samo jak w ubiegłym roku roku.

Na Stack Overflow jest 6 najczęściej tagowanym językiem z 694,266 zapytaniami.

Na Github zajmuje 5 pozycję z liczbą 416,711 projektów, z których 1,247 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według Meetup.com jest to 12 co do wielkości społeczność z liczbą 224 grup, w skład których wchodzi 114,445 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 13 grup, w skład których wchodzi 6,806 członków.

Meetupy C++ są kategoryzowane razem z językiem C. Mimo to widać, że w porównaniu do innych języków, grup organizujących spotkania dla społeczności C/C++ jest bardzo mało.

Przyszłość języka

Lata świetności C++ z 2003 roku już dawno minęły i można powiedzieć, że C++ staję się coraz bardziej niszowym językiem. Jednak wraz z rozwojem technologii VR (Virtual Reality), w której C++ jest przodującym językiem, znów zyskuje na popularności. C++ jest co jakiś czas nadal ulepszany, mimo że powstał w 1985 roku. C++ nie należy do najpopularniejszych, ale tam, gdzie liczy się wydajność, jest często wybierany i nie zapowiada się, żeby się to zmieniło w najbliższym czasie. Ostatnia jego wersja C++17 wyszła 1 grudnia 2017 po trzyletniej przerwie. C++20 jest kolejną planowaną wersją, więc prawdopodobnie zobaczymy ją w 2020 roku.

Najlepsze kursy video do nauki C++

na platformie Udemy:

Ładowanie...
* Po przejściu do danego kursu zobaczysz cenę w PLN
Zobacz inne kursy video na Udemy

Najlepsze książki do nauki C++

od wydawnictwa Helion:

Najnowszy następca popularnej Symfonii C++:

Najlepsza książka o wzorcach projektowych z przykładami w C++:

Zobacz inne książki w kategorii C++